آشنایی با دنیای ماکت

معرفی بزرگ‌ترین کلکسیون ماکت ماشین فلزی در جهان

بزرگترین کلکسیون ماکت ماشین جهان

ماکت‌ها آیتم‌های خارق‌العاه‌ای هستند که علاقه‌مندان زیادی در دنیا دارند. کافی است با یکی از کلکسیونرهای ماکت ماشین فلزی در دنیا ملاقات داشته باشید تا متوجه شوید ماکت‌ها چقدر برای آن‌ها مهم هستند. همچنین می‌توانید خودتان سری به محصولات وبسایت ما بزنید و در جزئیات ماکت‌ها و جذابیت آن‌ها غرق شوید.

همین جذابیت ماکت‌ها سبب شده‌است که افراد زیادی در سطح دنیا، به جمع‌آوری کلکسیون ماکت ماشین‌های فلزی یا ماکت موتور روی بیاورند.

بزرگ‌ترین کلکسیون ماکت ماشین و موتور در جهان برای چه کسی است؟

تاکنون بزرگ‌ترین کلکسیون ماکت متعلق به یک فرد لبنانی به نام نبیل کرام با نام مستعار بیلی است؛ که بیش از 50 هزار ماکت دارد. بیلی شهرت جهانی دارد؛ و با اینکه تمام جزئیات کلکسیون خود را رسانه‌ای نمی‌کند؛ اما گفته می‌شود که برخی از کمیاب‌ترین ماکت‌ها در کلکسیون او جای دارند.

نبیل کرام، صاحب بزرگ‌ترین کلکسیون ماکت جهان

نبیل کرام (Nabil Karam) با نام مستعار بیلی از لبنان با بیش از 50 هزار ماکت، دارای بزرگ‌ترین کلکسیون ماکت‌های ماشین در دنیا است. او یک قهرمان سابق مسابقات اتومبیل‌رانی است! بیلی در کلکسیون خود چند ماکت کمیاب هم دارد؛ که محبوبیت زیادی در بین عاشقان ماکت‌ها دارند.

وی با وجود بیشترین تعداد ماکت، توانسته‌است؛ چند رکورد گینس را به نام خودش بکند. هر ماکتی که در اختیار او است؛ بی‌نظیر است. گینس تاکنون بارها به کلکسیون بیلی اشاره کرده است. او بعد از اینکه اولین جایزه خود را در سال 2009 دریافت کرد؛ چندین بار رکورد خود را شکست.

بیلی همانند بیشتر کلکسیونرهای دنیا، تمایلی به عمومی کردن جزئیات کلکسیون خود ندارد؛ بنابراین اطلاعات زیادی درمورد کلکسیون بیلی وجود ندارد؛ و او ترجیح می‌دهد برخی از تصاویر و آرشیو ماکت‌های خود را محرمانه نگه دارد. البته بخشی از این کلکسیون در یک موزه شخصی به نمایش درآمده‌است؛ تا علاقه‌مندان به دنیای ماشین‌ها و ماکت‌ها به آن سر بزنند.

بیلی در آغاز با جمع آوری ماکت‌های اتومبیل‌های مسابقه‌ای آماتور کارش را شروع کرد و کم کم مجموعه‌اش را گسترش داد. در کلکسیون او علاوه بر ماکت پورشه،ماکت اتومبیل‌هایی از جمله Hyundais ،  Sonatas و BMW وجود دارند. کلکسیون او به اندازه‌ای بزرگ و معروف است؛ که بیلی کرام، امروز یک افسانه برای افرادی است که در این مسیر قدم می‌گذارند.

در تصویر زیر، می‌توانید بزرگترین ماکت ماشین جهان (در مقیاس 1:1) را در بزرگترین کلکسیون ماکت ماشین فلزی جهان مشاهده کنید:

موزه و کلکسیون بزرگترین کلکسیونر ماکت در جهان

در این زمینه پیشنهاد میشود مقاله معرفی کوچکترین و بزرگترین ماکت ماشین در جهان را مطالعه کنید

کلکسیون نبیل کرام، شامل چه ماکت‌هایی است؟

نبیل کرام، انواع ماکت‌ها را در کلکسیون خود جای داده. ماکت‌های نبیل کرام بصورت کلی، به 8 بخش زیر تقسیم می‌شود:

 1. ماکت ماشین
 2. ماکت موتور
 3. ماکت کامیون
 4. ماکت هوایپما
 5. ماکت کشتی جنگی
 6. ماکت جت جنگی و هلیکوپتر
 7. ماکت ماشین‌های سازه‌ای
 8. ماکت قطار

البته بصورت کلی می‌توان بزرگ‌ترین کلکسیون جهان را از نظر مقیاس نیز بررسی کرد! کلکسیون نبیل کرام، شامل مقیاس زیر است:

 • مقیاس 1:1 (همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، ماکت یکی از ماشین‌های مسابقه‌ای قدیمی در این مقیاس قرار دارد. این ماکت، بزرگترین ماکا ماشین در جهان است!)
 • مقیاس 1:2 (ماشین‌ها و موتورهای مختلفی در این مقیاس وجود دارند)
 • مقیاس 1:4
 • مقیاس 1:6
 • مقیاس 1:8
 • مقیاس 1:9
 • مقیاس 1:12
 • مقیاس 1:18
 • مقیاس 1:24
 • مقیاس 1:43
 • مقیاس 1:63

البته مقیاس‌ها فقط به مواردی که بالا اشاره شد محدود نمی‌شود. در واقع این موارد، فقط بخشی از مقیاس‌های کلکسیون نبیل کرام است!

بزرگترین کلکسیون ماکت ماشین جهان برندهای مختلفی مثل CMC، اتوآرت، نورو، مایستو و … را نیز شامل می‌شود. شما می‌توانید بسیاری از ماکت‌های داخل این کلکسیون ارزشمند را از تاینی ماکت تهیه کنید!

داستان جذابیت کلکسیون ماشین فلزی نبیل کرام

ماکت‌ها برای هر گروه سنی جذاب هستند. اولین بار تولید ماکت‌ها در دهه 1900 شروع شد؛ که کارخانه‌های اسباب‌بازی شروع به تولید ماکت اتومبیل‌های اسپرت مدل T و MG  کردند. این پروسه تا دهه 1930 روند سعودی داشت و در این زمان با ورود ماکت‌های واقع‌گرایانه به بازار، توجه همگان به ماکت‌ها جلب شده و این مارکت جان تازه‌ای گرفت. (بیشتر بخوانید: با تاریخچه ماکت‌ها بیشتر آشنا شوید!)

محبوبیت ماکت‌ها در اواخر دهه 1960 به اوج خود رسید. در آن زمان ماکت‌های تولید شده به خاطر جزئیاتی که داشتند و به خاطر مقیاس‌های دقیق و فضای داخلی واقع‌گرایانه مورد توجه قرار گرفتند. کلکسیونرها بیش از همه جذب این هنرنمایی کمپانی‌ها شده بودند.

امروزه خرید و نگهداری ماکت‌ها جذابیت دوچندان پیدا کرده است. چرا که ترندهای جدید کلکسیون و چیدمان، نگاه ویژه‌ای به استفاده از ماکت‌ها در چیدمان اتاق و خانه دارند. ماکت‌ها در قسمتی از کتابخانه، روی شلف‌های اتاق یا شلف کنار تلویزیون، یا حتی روی میز، زیبایی چشمگیری دارند.

سخن آخر

بیلی کرام به عنوان بزرگ ترین کلکسیونر ماکت ماشین در جهان، شهرت زیادی دارد. گینس بارها به کلکسیون او اشاره کرده و با عناوین مختلف از او یاد کرده است. از طرفی گفته می‌شود که برخی از کمیاب‌ترین ماکت‌ها در کلکسیون بیلی جای دارند و همین موضوع به جذابیت کلکسیون او افزوده است.

بیلی بیش از 50 هزار ماکت در کلکسیون خود دارد. علاقه‌مندان به ماکت می‌توانند در موزه او، برخی از آیتم‌های این کلکسیون را از نزدیک ببینند. اگر شما هم قصد دارید ماکت‌های کلاسیک و کلکسیونی خود را افزایش دهید، می‌توانید در تاینی ماکت، خرید ماکت خود را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *