آشنایی با دنیای ماکت

معرفی کوچک‌ترین و بزرگ‌ترین ماکت ماشین در جهان!

کوچکترین و بزرگترین ماکت ماشین جهان

ماکت‌های ماشین و موتورسیکلت دنیای جالبی دارند. عاشقان این آیتم‌ها همواره دوست دارند با دادن یک صفت یا حتی خلق آن برای ماکت خود، توجه دیگران را جلب کنند. همیشه “ترین‌ها” در مرکز توجه قرار می‌گیرد.گران‌ترین ماکت، قدیمی‌ترین ماکت، دقیق‌ترین ماکت. بزرگترین کلکسیون ماکت.امروز اما قرار است درخصوص کوچکترین و بزرگ‌ترین ماکت‌های ماشین جهان صحبت کنیم.

بزرگ ترین ماکت ماشین جهان یک ماکت از فراری  SF71H است که در مقیاس 4:1 ساخته شده‌است. کوچک ترین ماکت ماشین جهان هم ماکت یک تویوتا ای ای است که درواقع یک میکروماشین واقعی است که موتور داشته و حرکت می‌کند.

بزرگ ترین ماکت ماشین جهان

وقتی صحبت از ماکت می‌شود؛ تقریبا همه ما به دنبال یک سازه دقیق هستیم که همه جزئیات را نشان بدهد. چیزی که بتواند هنر و احساسات را به ما انتقال بدهد. بزرگ ترین ماکت ماشین جهان به خوبی از پس این وظیفه برمی‌آید.

بزرگ‌ترین ماکت ماشین جهان، ماکت یک Ferrari SF71Hاست.این ماکت ماشین فرمول یک تمام جزئیات یک Ferrari SF71H را از جمله باله عقب، دیفیوزر و سیستم تعلیق را به دقت نشان میدهد.حتی فرمان این ماکت نیز مانند فرمان ماشین واقعی عمل میکند.ماکت Ferrari SF71H از جنس فیبر کربن، آلمینیوم و فولاد در مقیاس 1:4 ساخته شده است؛ که طول آن تقریباً 48 اینچ است. درواقع باید گفت که مقیاس 1:4 بسیار نادر است. رایج‌ترین مقیاس ماکت ماشین، مقیاس 1:18 است .همچنین اگر بخواهید می‌توانید ماکت‌های مقیاس  1:12 را هم در فروشگاه‌های خاص و منتخب مثل تاینی ماکت پیدا کنید.

بزرگترین ماکت ماشین جهان

بزرگترین ماکت ماشین جهان

به‌دلایلی به نظر می‌رسد که ماکت‌های 1/18 محبوب‌ترین مقیاس ماکت در دنیا است. درمقایسه با کوچک ترین ماکت ماشین جهان می‌توان گفت که دقت به جزئیات در ماکت کوچک کار سختی است؛ اما هرچه اندازه ماکت بزرگ‌تر شود؛ دقت و توجه به جزئیات هم در آن بیشتر می‌شود.

کوچک‌ ترین ماکت ماشین جهان

کوچک‌ترین ماکت جهان به اندازه‌ای کوچک است که برای دیدن جزئیات آن به یک ذره‌بین نیاز دارید. این ماکت از یک تویوتا AA ساخته شده است و کوچک‌ترین ماشین از سال 1995 است. در واقع این سازه یک ماشین واقعی است؛ اما به خاطر ابعادش برای کلکسیونرهای ماکت ماشین هم جذاب بوده‌است.

در ماه مارس تویوتا یک مهمانی ترتیب داد. در این مهمانی همه‌چیز درباره تویوتا بود؛ و البته قرار بود با رونمایی از کوچک‌ترین ماشین، بیش از پیش قابلیت‌های خود را به رخ بکشد. این خودرو ساز ژاپنی برای ارائه محصولات باکیفیت بالا، کم‌مصرف، مقرون به صرفه و نوآورانه در جهان معروف است. این کمپانی همیشه با ارائه بهترین محصولات خودش را به جهان ثابت کرده است و همیشه روی نوآوری و خلاقیت تمرکز داشته است. حتی اگر این نوآوری ارائه عجیب‌ترین و کوچک‌ترین اتومبیل باشد.

تویوتا هیچ وقت قصد تولید انبوه این ماشین را نداشت؛ اما هدف از تولید آن تنها نمایش مهارت بود. تویوتا برای نشان دادن دقت عمل خود، کوچک‌ترین سکوی نمایش را انتخاب کرد. این کمپانی در تولید این ماکت، حتی نیم‌نگاهی به استفاده از میکرو ماشین‌ها در پزشکی، ارتش و غیره داشت.

تولید این ماشین 4 سال به طول انجامید و یک تیم 20 نفره روی آن کار می‌کردند. این موضوع اصلا عجیب نیست. چرا که برای تولید آن ماشین 24 قسمت جداگانه تولید شده است؛ که برخی از آن‌ها بزرگ‌تر از یک گرد و غبار نبوده‌اند

این خودرو 4.785 میلی متر (0.188 اینچ) طول ، 1.730 میلی متر (0.068 اینچ) عرض و 1.736 میلی متر (0.068 اینچ) ارتفاع دارد. این ابعاد معادل ابعاد یک دانه برنج است.

گینس عنوان کرده است که سپر این ماشین تنها 50 میکرون ضخامت دارد که به اندازه نیمی از ضخامت موی انسان است. موتور شامل 5 قسمت است که یکی از آن‌ها، تنها یک میلی‌متر قطر دارد. شاید شگفت ‌انگیزترین قسمت مربوط به این ماکت این باشد که واقعا حرکت می‌کند. این میکروکار با سرعت  0.018 کیلومتر در ساعت حرکت می‌کند.

سخن آخر

ماکت‌ها درواقع آیتم‌های دکوری هستند که جزئیات و بخش‌های مختلف یک ماشین را به نمایش می‌گذارند. بزرگ ترین ماکت ماشین جهان مربوط به یک فراری SF71H است که در مقیاس 1:4 ساخته‌شده است.

کوچک ترین ماکت ماشین جهان نیز ماکت یک تویوتا ای ای است که در سال 1995 ساخته شد. این ماکت درواقع یک ماشین واقعی است که موتور داشته و می‌تواند حرکت کند.

اگر شما هم به دنبال چند “ترین” در دنیای ماکت‌ها می‌گردید؛ در تاینی ماکت می‌توانید بهترین هدیه برای همسر یا دوست‌پسر، لاکچری‌ترین ماکت، قدیمی‌‌ترین ماکت‌ها، یا زیباترین ماکت را پیدا کنید. اگر قصد دارید کلکسیون ماکت خود را تکمیل کنید یا به دنبال خرید یک هدیه مناسب برای نزدیکان خود هستید، ما به شما خرید ماکت از تاینی ماکت را پیشنهاد می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *